8 Nisan 2009 Çarşamba

Biberon Temizliği!

Son bir aydır biberonları bulaşık makinesinde yıkıyorum.

Dün TJ dedi ki 'Nil bulaşık makinesinden çıkan biberondan mama almıyor' Biberonları haftada bir kaynatıyor, bulaşık makinesi çalışıyorsa, yoğun programda yıkıyorum. Sonra tekrar sıcak suda duruluyorum.Makineye koyma fikrini daha önce gittiğimiz doktor hanım vermişti.

Ne dersiniz?
Biberonları bulaşık makinesine koymalı mı, koymamalı mı?

8 yorum:

havvanur dedi ki...

ben koyuyorum kaynatmaya gerek kalmıyor ama geçen gün prof erkan topuz bulaşık makinesinden çıkanları sirkeli bezle silin kimyasal kalıntılar oluyormuş dedi bn sıcak suyla tekrardan çalkalıyorum bi gerçekki makineden çıkanlarda koku oluyor ne bilelimne yapacagımızı şaşrdım biberon uçlarıda kaynamamalıymış o zamanda dezenfekte nasıl olcakk sevgilerr

kuzunun annesi dedi ki...

Bende koyuyorum arada sırada makinaya . Kimseden fikir almadım ama .

gezicini dedi ki...

ben hiç bulaşık makinesine koymadım. hep tefal baby ürünü ile 3 dakika kaynadı. biberon suyun içinde kaynıyor, buharı ile temizleniyor.biberon emziği ise sadece buharla yıkanmış oluyor.
sen yine doktorun dediğini uygula.
hep güneşli günler..
sevgiler
gorki

Esra Günüşen Ertuğrul dedi ki...

merhabalar,
biberonlarınızı bence bulaşık makinede yıkamayın. deterjanların kalıntıları kalabilir. biberonları ya steril etme makinesiyle ya da büyük bir tencerede kaynatarak temizleyin. bebişiniz için bu daha sağlıklı olacaktır. sevgiler

Esra Günüşen Ertuğrul dedi ki...

Küçük bebeklerin bakterilere karşı dirençleri çok düşüktür. Yetişkinlerin karşılaştığı bakterilere bebeklerin bağışıklık sistemi aynı tepkileri veremez. Çünkü bebeklerin bağışıklık sistemi fazla gelişmemiş olur. Bu yüzden, bebeğinizi besledikten sonra biberonun uygun şekilde yıkanması çok önemlidir.

Sterilize etmek, biberon ve emziklerde bakterilerin üremesini engellemenin tek yoludur. Biberonları sadece yıkayarak temizlemek, biberondaki bakteri oluşmasını önlediğiniz anlamına gelmez. Bebeğinizin biberon ve emziğini musluktan akan sıcak su ile yıkayarak temizlemek yetersizdir. Musluktan akan suyun sıcaklığı, biberonun üzerinde bakteri üremesini engelleyecek kadar yüksek değildir. Gözle seçilmesi zor mama kalıntıları bile biberonun içinde hızla bakteri üremesine neden olur. Bu nedenle bebeğinizin biberonunu mutlaka sterilize etmeniz gerekir.

Biberon Sterilizasyonuna Geçmeden Yapılması Gerekenler

Biberon sterilizasyonuna başlamadan bir ön hazırlık yapmanız gerekir. Bu ön hazırlık biberonun ve emziğin temizlenmesidir. Aşağıda yazanları adım adım uyguladıktan sonra biberon ve emziğin sterilizasyonuna başlayabilirsiniz:
1. Sıcak su ve deterjanla biberonu iyice yıkayın. Biberonu yıkamak, biberonun halka, kapak, emzik kısımlarını da kapsar.
2. Biberon şişesinin dibine ulaşmanız kolay değildir. Bunun için ince ve uzun bir fırça kullanmanız yararlı olacaktır. Biberon temizleme fırçası, bazı ürünlerde biberonla birlikte satılır. Eğer sizin aldığınız biberonla beraber böyle bir fırça verilmemişse bunu çocuk ve bebek ürünleri satan mağazalarda bulabilirsiniz.
3. Sterile etmeden önce, şişenin içindeki tüm mamanın ya da sütün boşalmasını sağlayın.
4. Biberonu iyice temizledikten sonra bol akan suyun altında iyice durulayın. Yıkarken kullandığınız deterjanı tamamen akıttığınızdan emin olun.

Sterile Etmede Geleneksel Yöntem

Bebeğinizin emzik ve biberonunu sterilize etmek için mutlaka bir cihaz kullanmanız gerekmez. Mutfak aletlerinizi kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda yazılanları adım adım uygulamanız, emziklerin ve biberonların sterilize olmasını sağlayacaktır.
1. Biberon şişesini, biberona takılan aparatları ve bebeğinizin emziğini içine rahat alacak büyüklükte bir tencere seçin.
2. Seçtiğiniz tencereyi ateşin üzerine koyun. Tencerenin içindeki su kaynayana kadar bekleyin.
3. Su kaynayınca biberon şişesini, biberona takılan aparatları ve bebeğinizin emziğini suyun içine atın.
4. Bütün parçaların suya tamamen battığından emin olun.
5. 25 dakika boyunca bütün parçaları kaynatın.
6. Tencerenin altını söndürün ve bir maşa yardımıyla tencerenin içindekileri çıkarın.
Bebeğinizin biberon ve emzik sterilizasyonu için kullandığınız tencereyi başka işlerde kullanmayın. Sadece bu işi yapmak için bir tencere ayırın. Bu emzik ve biberonların sağlıklı kullanımı için gereklidir.
http://bebeimgeliyor.blogspot.com

Ozlem dedi ki...

Dostlar,
Teşekürler! :)

Seyhan dedi ki...

bakşimdi kafam karoştı ben strelilazatör almadım tencerede kaynatıyordum. henüz koymasamda makinaya koymakta cazip geliyordu netçem şimdi ?

Ozlem dedi ki...

Seyhan Merhaba,
Koysan bile iyice tekrar iyice durulamakta fayda var:) Sevgiler

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...