13 Nisan 2010 Salı

Büyük konuşmamak lazım...

Ocak 17 yani 1.yaş günümüzden beri yaşadığımız yeme problemini az çok biliyorsunuz. Neler yapmadım ki... Kendi yediğimiz az baharatlı yemeklerden sunmakla başladım. Seçeneklerle çıktım karşına. Ben yerim, babası yer, ham yapar dedik...Kendi yediklerimizden azar azar eline vermeyi denedik...

TV konusu ayrı bir mevzu. Ama ben kızımın 3 yaşına kadar TV den mümkün olduğunca uzak kalması taraftarıyım. Sonrada kontrollü bir şekilde izlemeli.

Hafta sonu dayımın eşi ve annem bizdeydi. Buyrum dedim, ne derseniz denemeye hazırım. İtiraz yok!

Mama sandalyesi mutfaktaki TV nin tam karşısına yerleştirildi önce. 1 parça kuşbaşı et, 1 kabak ve yarım patates ve 1 havuç pişirildi saatlerce. Püre haline getirildi, sunuldu Nil'e.

Bizimki kıyametleri kopardı 3 kaşık yedi ya da yemedi.

Sonra dediler ki, sen dene bir de. Yoğurdun içine gizli gizli karıştırdık sebze püresini, miktarı arttırdıkça arttırdık. Suratı ekşitse de bağrış kıyamet kopmadan yedi azar azar.
Söylemeye gerek yok, TV açık...

Büyük konuşmamak lazım!

Düzene girene, yeni tatlara alışana kadar bu şekilde idare edicez artık...

Bugün havuç püresinden 2 alternatifle çıkıcam karşısına. Biri tatlı, biri tuzlu.


2 adet püre haline getirilmiş havucun içine, 2 kaşık süt ve kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir, 1 çay kaşığı tereyağı. İyice yedir. Püre olarak sun

Diğerini internetten buldum. 1 havuç püre haline getirildikten sonra içine birazcık bal ile karıştırılıp sunulacak.

Bahar gelirde hastalanma olmaz mı? Burun akıntısı, hafif ateş... Hoşgeldin bahar...

Not: Burun akıntımız arttı, sol gözümüzde de hafif akıntı var. Peynir ve yoğurdu bile zar zor yedik.2 havucu da istemedik.Peditus şuruba başladık. Yarın havuçlara bir şans daha verelim diyoruz.

6 yorum:

kuzunun annesi dedi ki...

ay peditus nasıl veriyorsun özlem , elada hasta içmesi lazım ama kesinlikle reddediyor

Ozlem dedi ki...

Damlalığa koyuyorum. İstemez bağrırsa televizyon açıyorum canım:) Başka türlü bizimde zor.:(Neler neler denedim, içiremedim.Bizim evde işe yarayan tek yöntem. Öperiz...

MyDeep dedi ki...

merhabalar..
peditusu görünce yazmadan edemedim. Peditusun zararlı olduğunu söyledi birkaç doktorumuz.. Mikrobu baskılıyormuş ve ciğerlerini inmesine neden oluyormuş.. öksürük yoksa serum fizyolojik ve cold mix. öksüsürük varsa bunlara artı ballı limon suyu..biz böyle atlatıyoruz..siz bilirsiniz yine de yazmak istedim. :))

Ozlem dedi ki...

Merhaba,
Peditusu doktorumuz önerdi. 5 günden fazla kullanmamak gerekiyor. Bizim yarın son. Yine de teşekkürler yorumunuza. inşallah hastalanmaz ama ilerde doğabilecek nezle-grip durumunda doktorumuzdan başka ilaç tavsiyesi istiycem:)

MyDeep dedi ki...

size tavsiyem www.anneoluncaanladim.com forum kısmında dr.kadir tuğcunun grip vs. ile ilgili yazılarını okumanız..çok yararlı bilgiler var.. biz bronşiolitimizi onun sayesinde atlattık yani forumda yazanlarla.. çok geçmiş olsun..güzel günler..

Hülya'nın Tuna'sı dedi ki...

kızlar peditus ve aferin kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlardan. benim dr dedi ki "abd'de yasaklanmak üzere bu ilaçlar. yetişkinlerin benical'i gibi çok hızlı etki ediyor ve içeriğindeki bazı maddeler bebekler için ağır"
aman diyim

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...